Technologie

Nivy Tower: Nová dominanta v panoramatu Bratislavy

Nivy Tower je součástí rozsáhlého moderního obchodního centra v centru Bratislavy s pronajímatelnou plochou kolem 30 000 metrů čtverečních. Návrh Nivy Tower pochází od britské architektonické kanceláře BENOY a slovenského ateliéru Siebert + Talaš, kteří spolupracovali i na konceptu nové stanice Nivy.

Nivy Tower i stanice Nivy jsou součástí nově budované městské zóny nazvané Nové Nivy. S pětipodlažním obchodním centrem, moderní tržnicí s čerstvým trhem a kancelářskými prostory v Nivy Tower nabízí čtvrť téměř 100 000 m2 obchodních a pronajímatelných kancelářských ploch. Mezinárodní autobusové nádraží umístěné v přízemí je důležitým dopravním uzlem, kterým denně projde až 20 000 lidí.

Nejvyšší budova

S výškou 125 metrů a 29 podlažími je Nivy Tower v současnosti nejvyšší budovou ve městě. Z její střešní restaurace je úchvatný výhled na město. Kancelářské a obchodní prostory se vzájemně doplňují s dalšími kvalitními službami a zařízeními pro volný čas, rovněž v sousedství. Urbanismus a architektura zde nastavují zcela nová měřítka.

Technicky složitá skleněná fasáda

Skleněná fasáda výškové budovy o rozloze 19 000 m² je strukturována různobarevnými skleněnými poli. Architekti si od výrobce přáli technicky kvalitní sklo ve dvou různých odstínech – a s co nejvíc shodnými hodnotami propustnosti světla a tepelné izolace. Zákazník, společnost HB Reavis, rovněž kladl na materiál vysoké požadavky: Minimálně 60procentní propustnost světla a maximální vnější odrazivost 13 až 26 procent. „Obojí pro nás představovalo velkou výzvu,“ vzpomíná Pavel Nečas, vedoucí projektu ve společnosti Saint-Gobain Building Glass.

Nebyl to jediný oříšek, který si architekti a projektanti vymysleli. Patřilo k nim i zcela atypické založení stavby celého přilehlého komplexu budov: zahrnující novou autobusovou stanici, obchodní a administrativní prostory s již zmíněnou 125 metrů vysokou dominantou. Blízkost neogenních, značně stlačitelných zemin pod základovou spárou si vynutila hledat technicky i ekonomicky optimální způsob založení. Z několika návrhů zakládání se nakonec schválil návrh plošného založení se zlepšením podloží proudovou injektáží. V zájmu spolehlivého návrhu, orientovaného především na splnění kritérií mezního stavu použitelnosti bylo vytvořeno několik výpočetních modelů. Souběžně s výstavbou se do nejnižšího podlaží zabudovali snímače ke sledování sedání a napětí. Budova je dobře založena – nesedá si – a proto skleněná fasáda není v ohrožení.

Uplatnily se nanotechnologie

Jinou barevnost skel výrobce dosáhl použitím rozdílné kombinace pokovení. Pro fasádu Nivy Tower byly vybrány izolační trojskla Climatop Cool-Lite SKN 176 a Climatop Cool-Lite Xtreme 70/33, s použitím nízkoemisivní pokovení nové generace Eclaz One. Tato unikátní technologie vyvinutá společností Saint-Gobain umožňuje nanést na sklo speciální vrstvy, které propouštějí maximum denního světla, snižují tepelnou zátěž interiéru a umožňují variovat barevný odstín. Právě kombinací různých vrstev bylo možné dosáhnout požadované parametry skel.

Pokovení sestává asi z dvaceti různých vrstev kovů, kovových a nekovových oxidů a nitridů, jejichž tloušťka se pohybuje v nanometrech. Specifické zabarvení sklům propůjčují vrstvy stříbra, které zároveň vytvářejí i zrcadlení. V případě Nivy Tower se podařilo dosáhnout 7% rozdíl v pohledové reflexi, takže jedna část fasády se jeví neutrálnější a druhá reflexnější. Skla mají mírně zelenkavý až modravý odstín, přitom dosahují identické technické parametry, jakých investor požadoval.

BREEAM a WELL

Jako první budova na Slovensku usiluje Nivy Tower o získání certifikace BREEAM a WELL. Po intenzivních diskusích s architekty a klienty vyřešila společnost Saint-Gobain tento úkol kombinací různých vrstev. Fasáda byla navržena s trojsklem CLIMATOP Cool-Lite SKN 176 a sklem CLIMATOP Cool-Lite Xtreme 70/33 II – neutrálním a vysoce selektivním sklem s protisluneční ochranou. Speciální sklo ECLAZ ONE, vyvinuté společností Saint-Gobain s technologií povrchové úpravy LOW-E, zajišťuje mimořádně vysoký výnos denního světla a efektivní využití sluneční energie.

Přísně strukturované fasádě dodává zvláštní rytmus prokládání neprůhledných skleněných polí. Za tímto účelem byla izolační skla opatřena keramickým potiskem. „Pouze skutečně kvalitní stavební sklo může splnit tyto vysoké nároky na vzhled, propustnost světla, ochranu proti slunečnímu záření a bezpečnost,“ vysvětluje architektonický poradce společnosti Saint-Gobain Glass. Společnost zatím dokonce uvažuje o tom, že by v budoucnu nabízela různá barevná provedení.

„Je za tím celá věda,“ zdůrazňuje Pavel Nečas a dodává: „Rozhodně nešlo o vizualizaci jen pro nějakou estetiku. Vlastnosti skel jsme změřili spektrometrem, získaná data jsme následně přenesli do počítačového modelu, takže výsledný obraz poskytl skutečně realistický pohled na budovu. Investor tak viděl už ve fázi, kdy se ještě ani nekoplo do země, jak bude nová dominanta vypadat za slunečného počasí i při zatažené obloze. Zároveň měl jistotu, že fasáda bude mít požadované parametry a její části budou vizuálně odlišné.“

Údaje o budově:
Projekt: NIVY TOWER
Developer: HB Reavis
Architekti: britské architektonické studio Benoy a slovenský ateliér Siebert + Talaš
Dodavatel skla: Saint-Gobain Building Glass
Dodavatel opracovaného skla: Saint-Gobain, Glassolutions Brno

Zajímavosti:
Výška: 125 m
Nejhlubší podlaží je v hloubce: -11.5 m 
Počet poschodí: 29 + 2 technické
Celková plocha: zhruba 35 000 m2
Plocha kancelářských prostor: víc než 30 000 m2
Počet parkovacích míst: 2150 (společně se Stanicí Nivy)
Obvod fasády: 159,960 m
Použité sklo a fasádě: COOL-LITE® XTREME, ECLAZ
Počet izolačních skel (panelu): 1848
Počet výtahů: 13 (z toho jeden cyklovýtah, jeden jenom pro 29. NP, nejrychlejší na Slovensku)
Režim výtahů: zvlášť výtahy pro nižší a zvlášť pro vyšší podlaží
Co-workingové prostory: HubHub (3 podlaží) a Qubes (5 podlaží)

-red-
Foto: Ondrej Synak

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*