Technologie

Nový pražský most přes Vltavu

V Praze v úterý odstartovala stavba nového přemostění Vltavy. Dvorecký most spojí Prahu 4 a 5 v oblasti Dvorců a Zlíchova. Most bude primárně určen pro MHD, pro chodce a cyklisty a rovněž pro vozidla složek integrovaného záchranného systému. Hotov by měl být na přelomu let 2024 a 2025.

„Projekt mostu je pro zhotovitele hodně náročný. Jde o sdružený trámový most s komorovým průřezem z předpjatého bílého betonu a s horní mostovkou. Vevnitř se po speciální dráze bude pohybovat monitorovací vozík s kamerami s vysokým rozlišením a bude dlouhodobě sledovat stav konstrukce. Moc se na to ale těšíme, protože stavět nový pražský most, to se nestane každý den,“ říká Aleš Gothart, předseda představenstva Metrostav TBR.

Stavba s cenou 1,075 miliardy korun byla zahájena tradičním poklepáním na základní kámen. Most postaví společnosti Metrostav TBR, Strabag a Firesta-Fišer za 810 dní. Rozpětí polí se pohybuje od 70 do 80 m.

Most umožní tramvajové spojení oblasti kolem zastávek Lihovar na levém vltavském břehu a Dvorce nedaleko vyústění Jeremenkovy ulice. Na smíchovské straně již byla kvůli tomu při rekonstrukci tratě vybudována kolejová odbočka. Vedle tramvají jej budou využívat rovněž některé autobusové linky, které nyní míří přes Vltavu po rekonstruovaném Barrandovském mostě. To by mělo být využito již při závěrečné etapě rekonstrukce Barrandovského mostu. Pod Dvoreckým mostem, který obsahuje funkcionalistické prvky, by měl vzniknout prostor pro volnočasové aktivity a kavárnu.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*