Technologie

Odolný a nenáročný fasádní plášť

Opláštění rodinného domu deskami CETRIS® BASIC – charakteristická různorodá tvář cementotřískových desek je oblíbená

Je vhodná základní cementotřísková deská CETRIS® BASIC bez povrchové úpravy na opláštění staveb? Jaká je životnost této konstrukční desky? Je nutná údržba? Nehrozí rozvláknění, degradace vlivem povětrnostních podmínek? S těmito otázkami se setkáváme při realizací fasád z neupravených cementotřískových desek CETRIS® BASIC, popřípadě CETRIS® PROFIL s vytlačenou strukturou dřeva nebo břidlice.

Cementotřískové desky se vyrábějí slisováním směsi dřevěných třísek, cementu, vody a hydratačních přísad. Slučují tak výhody dřeva a cementových výrobků, vynikají vysokou odolností vůči povětrnostním vlivům. Trvanlivost cementotřískových desek CETRIS® byla ověřována i komplexní zkušební metodou simulující kombinované rozrušování struktury materiálu působením základních podnebních faktorů (kolísání teplot, déšť, sluneční svit, mráz).

Přirozená různorodost vzhledu

Samotná deska CETRIS® BASIC, popřípadě CETRIS® PROFIL nemá definovaný jednotný barevný vzhled. Charakteristická vlastnost těchto povrchově neošetřených desek, barevná nejednotnost, je dána zejména použitým pojivem – portlandským cementem a výrobním procesem. V ploše cementotřískových desek CETRIS® se vlivem způsobu výroby a opracování barevný odstín i struktura povrchu může lišit.

Deska se vrství na ocelové plechy, lisuje pod velkým tlakem, zasouvá do sušárenských vozů a do formátovací pily. Mohou tak vznikat tmavší a světlejší nestejnorodá místa, jako například fleky a pásy. Cementotřískové desky CETRIS® s těmito šmouhami, společně s deskami bez nich vytváří opláštění s přirozenou různorodostí vzhledu betonových stěn.

Charakteristická různorodá „tvář“ základních cementotřískových desek je velice oblíbená a autoři stavebních projektů ji znají. Důvodem, proč použít „šedivou“ desku, je získání cenově dostupného opláštění živého vzhledu, který je v kontrastu s barevně jednolitými fasádními plášti. Přitom vznikne obklad s vysokou životností a v podstatě s nulovými provozními náklady. 

Fasádní obklad z cementotřískových desek CETRIS® BASIC nebo PROFIL je na dotyk kupodivu velmi příjemný, navíc nepotřebuje náročnou údržbu. Odolává účinkům mechu, plísní a jiných degradujících činitelů vznikajících například v kontaktních zateplovacích systémech.

Obklad fasády má vysokou životnost a nulové provozní náklady

Odvětrávaná fasáda s izolací

Před montáží fasádních desek v systému odvětrávané fasády je nutno nejprve vytvořit nosnou konstrukci a vložit tepelnou izolaci s ochrannou fólií. Díky širokému výběru konstrukčních systémů (Spidi, Dekmetal, Etanco, Knauf Diagonal) se pomocnou konstrukcí vyrovná stávající nerovný poklad a následně vloží izolace o tloušťce až 280 mm.

Certifikované nosné systémy jsou provedeny z hliníku nebo oceli s protikorozní úpravou. Stabilita nosné konstrukce z hlediska teplotního zatížení je dána systémem pevných a kluzných (posuvných) bodů. Ekonomickým řešením je tzv. kombinovaný rošt – do ocelových kotev nebo konzol se kotví dřevěné svislé latě.

Fasádní desky CETRIS® se k nosné konstrukci kotví nejčastěji do předvrtaných otvorů vruty s viditelnou hlavou s těsnicí podložkou, popřípadě nýty. Při montáži se mezi deskami CETRIS® přiznávají spáry o šíři min. 5 mm.

Kombinovaný rošt

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*