Technologie

Optimalizace a digitalizace procesů ve stavebnictví

Přestože stále neexistuje ustálená definice digitálního inženýrství, obecně se dá říct, že se jedná o termín spojený s digitalizací procesů při přípravě, realizaci a následném provozu stavebního díla. Navíc když to vše je podpořeno sdíleným datovým prostředím, dochází opravdu k výraznému zefektivnění spolupráce.

Platforma Asite umožňuje projektovým týmům pracovat rychleji a efektivněji především proto, že v sobě spojuje sdílené datové prostředí (CDE) a nástroj pro koordinaci a řízení stavebních projektů (Field Management). To s sebou přináší úsporu času i nákladů a vede k menší chybovosti při realizaci stavebních zakázek.

Společné datové prostředí poskytuje firmám neomezené místo pro ukládání, spravování a sdílení všech dat v jednom centrálním a bezpečném úložišti. Asite zajišťuje bezproblémovou a přehlednou spolupráci na projektu – od přípravy, přes realizaci až po jeho dokončení a správu.

Bez přesné a rychlé komunikace ani ránu

Každý, kdo se pohybuje ve stavebnictví, ví, že jasná a přesná komunikace je naprosto nezbytná pro bezproblémovou realizaci a úspěšné dokončení projektu. Platforma Asite umožňuje projektovým týmům pracovat rychleji a přesněji díky jednoduchému sdílení souborů. Odpadá řada překážek, nedorozumění a kolizních situací při komunikaci mezi investorem, generálním dodavatelem, subdodavateli a dalšími konzultanty či společnostmi, které se podílejí na projektu.

Snadnou koordinaci všech firem lze zajistit pomocí mobilních zařízení. Nedodělky, změny, vady a další úkoly včetně fotodokumentace je možné sdílet s ostatními odkudkoli pomocí mobilu nebo tabletu. Místo zdlouhavého hledání informací v e-mailové schránce nebo archivech, jsou všechna data, složky a koadvertorialmentáře na dosah ruky. Každý hned ví, jakému úkolu a kdy se má věnovat. Navíc dokumenty, formuláře a modely si lze jednoduše uspořádat tak, jak je kdo zvyklý.

Jeden zdroj pravdy

Ale Asite nenabízí sdílené datové prostředí (CDE) pouze jako úložiště dokumentů. Všichni členové projektového týmu mají k dispozici vždy aktuální verzi, kterou potřebují pro svou práci. Tato „jedna verze pravdy“ zajišťuje, že každý má k dispozici vždy správné informace a přesně ví, jaké jsou na něj vzneseny požadavky nebo úkoly.

Asite plní rovněž kontrolní funkci a pro úspěšný průběh projektu lze přesně nastavit procesy předávání, schvalování nebo změnového řízení a tím eliminovat rizika selhání. Po dokončení projektu jsou k dispozici veškerá data, 3D modely, výkresy, faktury včetně historie auditů. Jasně a přehledně strukturovaná data jsou rychle dohledatelná, snadno přístupná a kdykoli použitelná pro nejrůznější činnosti spojené s provozem stavby – kalendář údržby, prohlídky, dodatečné stavební úpravy apod.

Asite si rozumí s BIM

V dnešní době je naprostou nezbytností, aby nové softwary a digitální aplikace bylo možné používat v rámci BIM. Platforma Asite samozřejmě tuto podmínku splňuje a umožňuje zobrazit či komentovat 2D/3D modely, které jsou přímo propojené s výkresy a dokumenty v rámci CDE. Nabízí tak všem uživatelům základní potřebné funkce (prohlížení, vizualizace, získávání vlastností apod.) pro práci s těmito modely.

Díky zásuvným modelům (plug-in) a API rozhraní lze Asite pohodlně a snadno integrovat s ostatními systémy. Záleží na každém uživateli, jakým způsobem bude tuto moderní a multifunkční aplikaci používat. Možností využití Asite při řízení projektu je celá řada.

Více na: www.asite.cz

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*