Technologie

Pásové mini-rýpadlo v červeném provedení

Představení kompletní řady pásových mini-rýpadel Yanmar

Letos je to přesně padesát let od uvedení úplně prvního pásového mini-rýpadla Yanmar na trh. Při této příležitosti se v Yanamaru rozhodli představit světu speciální řadu kompaktního pásového mini-rýpadla SV60.

Vrcholný typ produktové řady, který se liší zejména nápadným červeným lakem, byl vyroben v počtu pouhých deseti kusů a veřejnost jej mohla poprvé spatřit loni v říjnu na veletrhu SAIE 2018 v Itálii.

SV60 se představuje

Kompaktní mini-rýpadlo SV60 z hmotnostní řady 5–6 tun je výkladní skříní použitých technologií. Dostatečný výkon spolu s krátkým zadním převisem (kompaktní radius je 3565 mm) a robustním rámem jej předurčuje například do zastavěných zón nebo pro městskou výstavbu. Čtyřválcový přeplňovaný čtyřválec s přímým vstřikováním patří k nové generaci motorů Yanmar a dává výkon 34 kW.

Ve standardní výbavě nechybí funkce automatického dobrzďování a spínač pro ECO-režim. Vysoké požadavky na výkon při rýpaní, planýrování nebo terénních úpravách jsou u této kategorie zemních strojů samozřejmostí, v případě mini-rýpadla Yanmar pomáhá výkonná hydraulika ViPPS, která sbírá výkon ze samostatných hydraulických čerpadel, a v každém okamžiku má tak strojník k dispozici dostatek hydraulického výkonu pro rychlou a plynulou práci.

Výhodou stroje SV60 je také optimální rozložení hmotnosti a robustní protizávaží, které je možné na přání dále dovybavit přídavným protizávažím o hmotnosti 200 kg. I se standardní protiváhou ale umí stroj zajímavé kousky – s tunovým nákladem lze bezpečně manipulovat do vzdálenosti 5,1 m a ve výšce 1,25 m.

Yanmar YNB300 – tím to před 50 lety začalo a vše bylo podřízeno výhradně funkčnosti
Jak šel ve firmě čas

1968 – Jednoduché kolové rýpadlo s vlastním pohonem příliš krásy nepobralo, ale umělo hodně. Vyrobené bylo speciálně pro japonský trh a design byl v tomto případě zcela podřízený funkčnosti. V šedesátých a sedmdesátých letech zažívalo Japonsko stavební boom. Architektura městských čtvrtí vyžadovala malé, kompaktní stroje, které by nahradily lidskou práci. YNB300 se zhostil tohoto úkolu zdárně.

1972 – Jednou ze zvláštností nového nástupce YB600C byl do stran výkyvný výložník. Toto řešení zvyšovalo manévrovatelnost stroje při výkopech; strojník tak mohl provádět přesné výkopy těsně podél zdí. I proto se tomuto typu přezdívalo „stěnový kouzelník“; díky speciálnímu výložníku se tento typ osvědčil zejména při výkopech kanalizací. S předchozími stroji byly takové výkopy nemožné; a i proto se YB600C těšil obrovské popularitě mezi vodárenskými a plynařskými společnostmi. Oproti předchozímu modelu se výrazně zlepšily jízdní vlastnosti; pohonná jednotka byla zakapotována a nepřesahovala šířku stroje. YB600C byl průkopníkem mezi velkosériovými kompaktními stavebními stroji.

1974 – S dalšími vylepšeními bylo v roce 1974 uvedeno na trh nové mini-rýpadlo YB2000. Konstruktéři vzali v potaz požadavky strojníků na vyšší komfort a poprvé nasadili na mini-rýpadlo kabinu. Díky novým materiálům byl také výrazně potlačen vnější hluk stroje, takže YB2000 mohlo být nasazeno v obydlených zónách, na práci v noci a v uzavřených prostorech s akustickou ozvěnou. Rýpadla s označením YB najdeme na stavbách ještě i dnes; oblíbená jsou zejména v Rusku, ale na rýpadlo v původním stavu narazíme těžko. Většinou totiž prošlo celou řadou amatérských úprav a modifikací.

1975 – Základem pro mini-rýpadla v podobě, jako je známe dnes, se stal model YB1200. Stroj měl podélně uložený, vodou chlazený dieselový motor a byl vybaven radličkou pro planýrování a rozhrnování. YB1200 byl vůbec prvním mini-rýpadlem na světě s 360stupňovým otáčením výložníku.

1980 – Nejlehčím mini-rýpadlem s gumovými pásy v hmotnostní kategorii do 1 tuny se stal typ YB400 s váhou kolem 900 kg. Pohon na gumových pásech měl své výhody: stroj se mohl pohybovat na zpevněných komunikacích bez obav z poškození povrchu a neobtěžoval okolí nepříjemným klepavým hlukem od ocelových pásů.

1993 – S tím, jak trh se stavební technikou v devadesátých letech vyspěl, přichází Yanmar na světlo s úplně novou řadou ViO, která v sobě kombinuje osvědčené prvky předchozích modelů, jako je například jednoduchý výložník, a prvky zcela nové, například výkonnější a přepracovaný hydraulický systém. Charakteristické pro tuto řadu byl nulový přesah zádě; při rotaci tato část nevyčnívala, což mimo jiné zlepšilo úroveň bezpečnosti na staveništích. Tento koncept s nulovým přesahem zádě se rychle ujal a brzy se stal na trhu s mini-rýpadly dominantní.

90. léta až 2000 – V tomto období vznikla celá řada různých modelů a typů. Co je pro vývoj nových strojů zásadní, jsou směrnice o regulaci škodlivých výfukových plynů. Měnící se legislativní podmínky pro jednotlivé trhy – pro domovský japonský, americký a evropský – nutí výrobce inovovat technologie mnohem častěji, než tomu bylo dříve. Yanmar klade velký důraz na ochranu životního prostředí; ruku v ruce se zaváděním „zelených“ technologií se mini-rýpadla stávají bezpečnější (například používáním vysoko pevnostních ochranných rámů) a také tišší. Vývoj se ubírá ke stálé častějšímu využívání recyklovatelných materiálů; například na výrobu korpusu stroje využívají v Yanmaru pláty z recyklované oceli namísto plastu apod. Minimalizace komponentů dovolila výrobci dále zdokonalovat nulový přesah, v novějších rýpadlech jsou při otáčení v zákrytu i přední rohy kabiny. K pokroku došlo i v oblasti příslušenství: hydraulické rychlospojky dovolují rychlou a pohodlnou výměnu příslušenství, což zvyšuje již tak široké využití těchto oblíbených strojů.

2018 – Kompaktní mini-rýpadlo SV60 z hmotnostní řady 5–6 tun.

Výroční kompaktní mini-rýpadlo SV60 z hmotnostní řady 5–6 tun je výkladní skříní použitých technologií

Řidičem rýpadla snadno a rychle

Německá společnost CM Labs ohlásila spuštění zajímavého digitálního projektu. Pod názvem Excavator Simulator Pack pustila do světa první simulátor na bázi komerční aplikace, ve kterém si lze osvojit komplexní práci s pásovým rýpadlem v kategorii 21 tun.

Jak je vidět z prvních zveřejněných fotografií, aplikace nabídne realisticky ztvárněné prostředí, které vtáhne uživatele „do děje“. K dispozici je celá řada funkcí a nastavitelných modů, kterými lze upravovat podmínky na virtuálním staveništi. Na simulátoru se lze zdokonalovat například v hloubení příkopů, nakládání materiálu na vozidla, ale slouží také k osvojení si základních bezpečnostních pravidel při práci ve vymezeném prostoru.

Podle zvolené konfi gurace tak lze pilovat techniku práce, bezpečnost nebo produktivitu. Veškeré aktivity jsou zaznamenávány v reálném čase a ohodnoceny vlastním skóre. Uživatel tak okamžitě vidí výsledek svého počínaní za kniplem joysticku.

Hodnotí se tu například přesnost, rychlost práce, hmotnost naloženého materiálu v jedné lopatě a další ukazatele. Užitečnou funkcí budou určitě také nejrůznější výukové tutoriály s názornými ukázkami.

Z pokročilejších funkcí stojí za zmínku tzv. Grade Quality Sensor, který slouží k měření přesnosti výkopu. Pokud tuto funkci uživatel zapne, uvidí na obrazovce v reálném čase výšku, sklon a konzistenci prováděného výkopu. K dalším podobným „hračkám“ patří funkce „sanbox“, v překladu „pískoviště“.

A toto už je funkce pro opravdové fajnšmekry – vyzkoušet si lze výkopy kolem nejrůznějších překážek, jako jsou kanalizační vývody, bedny na štěrk, haldy pneumatik a podobně. K dokonalé simulaci nechybí možnost změnit režim „noc-den“, nebo klimatické podmínky, podle nichž se také mění kvalita podloží.

Excavator Simulator Pack zkrátka na první pohled vypadá jako povedená hračka pro dospělé. CM Labs touto aplikací doplnila svou stávající řadu simulátorů, kam patří například simulátory vysokozdvižných jeřábů, výškových jeřábů, ale také kolových nakladačů, rýpadlonakladačů nebo grejdrů.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*