Technologie

Potrubní bakterii legionelle lze předcházet

Bakterie legionella se vyskytuje ve vodě, do lidského těla se dostává především vdechnutím aerosolu

Téma nákazy bakterií legionella je opět aktuální v souvislosti s předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim, kterému se stala osudnou. V minulém století byla spojována s vysloužilými legionáři, nyní se jí může nakazit každý, třeba ve sprše nebo u umyvadla. K tomu, abyste nákaze předešli, může napomoct výměna umyvadlové baterie na automatickou.

Bakterie legionella se vyskytuje ve vodě, do lidského těla se dostává především vdechnutím aerosolu, který je touto bakterií kontaminován. Způsobuje zápal plic, který obzvlášť pro seniory či léčící se s plicním onemocněním může být smrtelný.

Aerosol se může vytvářet ve sprchách, zvlhčovačích vzduchu, klimatizacích, ale i u kohoutků umyvadel a dřezů či na toaletách. Problém nastává ve chvíli, kdy je bakterie schopná se množit, nejčastěji při teplotě vody 20 – 45 °C. Pokud je teplota nižší, nerozmnoží se, pokud teplota překročí 70 °C, nepřežije.

K tomu, aby se bakterie nešířila, dokáže napomoct umyvadlová baterie s funkcí automatického proplachu vody. „Protože legionella roste a množí se hlavně ve stojaté vodě, je ideální zajistit, aby voda v potrubí nestála,“ říká Pavel Rybka z české společnosti Sanela, a dodává: „Standardně proto programujeme všem svým bateriím možnost automatického hygienického proplachu. U každé baterie je možné nastavit čas sepnutí hygienického proplachu od posledního použití výrobku od 6 do 168 hodin. Nastavitelná je i doba trvání proplachu, od 30 sekund do 5 minut.“

Proti legionelle se dá samozřejmě bojovat také jinými způsoby. Dobrou prevencí je také odpouštění vody při delším přerušení odběru, dostatečná tepelná izolace potrubí, zajištění dostatečné cirkulace vody s vyloučením mrtvých koutů potrubí, pravidelného čištění filtrů a koncovek, jako jsou perlátory a sprchové hlavice.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*