Technologie

Protipožární ochrana předpjatých dutinových panelů

Ochrana předpjatých dutinových panelů

Není beton jako beton, byť podobně vypadá. O železobetonu a předpjatém betonu to platí dvojnásob. A to i z hlediska požární ochrany. Ochrana předpjatých dutinových panelů je jedním z nejčastějších požadavků od mnohých zákazníků a až doposud jim nebylo možné nevyhovět. Nyní se situace změnila. Výsledkem jsou návrhové tabulky pro tento typ předpjatých konstrukcí.

Základní rozdíl oproti klasickému železobetonu je nižší kritická teplota předpínací výztuže (asi 350 °C) a tedy větší tloušťky protipožární omítky. Omítka se vzhledem k hladkosti betonu aplikuje na vyschlý penetrační a kontaktní nátěr Knauf Betokontakt.

Samotné předpjaté panely (Spirolly) mají bez ochrany požární odolnost REI 45. Při tloušťce omítky Vermiplaster 11 mm se jejich požární odolnost zvýší na 90 minut, při tloušťce 21 mm se zvýší na 120 minut, pro 180 minut je možné nastříkat 27 mm podle výšky stropního panelu.

I zde platí max. tloušťka aplikace omítky Vermiplaster v jednom kroku 22 mm a následující krok je třeba aplikovat metodou mokrý do mokrého po zhruba 60 minutách. Nanesení druhé vrstvy až druhý den snižuje vzájemnou soudržnost obou vrstev a není přípustné.

Povrch omítky je hrubý, lze ho i vyhladit, ale oproti klasické sádrové omítce MP 75 to dá přece jen více práce. Na hotový vyschlý povrch je možné po aplikaci penetrace Knauf Aufbrennsperre nanést pro hladký povrch například sádrovou stěrku Knauf Multifi nish nebo Goldband finish.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*