Technologie

Stínicí technika a úspora energií

Venkovní žaluzie VEKRA KOMFORT

Běžnou součástí moderních domů je dnes venkovní stínění, které chrání před sluncem, horkem i zimou. Díky moderním technologiím lze jeho chod řešit i zcela automatizovaně, což může pomoci se zvýšením jak komfortu bydlení, tak i úspory financí.

Výběr vhodného ovládání stínicí techniky je zásadní nejen u běžných rodinných domů, ale především pak u těch pasivních.

„Venkovní stínění je možné doplnit o sluneční nebo teplotní čidlo, díky kterému se žaluzie či rolety dokážou samy přizpůsobit aktuálním světelným a teplotním podmínkám. V případě manuálního nebo motorového ovládání bez automatiky totiž pak nastávají situace, kdy mohou právě venkovní rolety či žaluzie bránit minimalizaci úspory za energie,“ uvádí David Šejvl, manažer divize stínění značky VEKRA.

Transparentní venkovní žaluzie VEKRA STANDARD

Pokud bude například v létě ráno pod mrakem a žaluzie zůstanou vytažené, začne se po vyjasnění interiér přehřívat a bude proto muset zapnout klimatizace. Jestliže je stínění vybaveno slunečním nebo teplotním čidlem, žaluzie či rolety se v takovém případě samy stáhnou, interiér se nepřehřívá a není tedy nutné využít klimatizaci. V chladné části roku může nastat opačná situace, kdy kvůli staženým žaluziím či roletám do místnosti nemohou proniknout sluneční paprsky, které by prostor prohřály a my tak ušetřili za vytápění.

„Automatizace stínění pomáhá právě těmto situacím předcházet, což je důležité zejména u pasivních domů, které využívají co nejnižších tepelných ztrát v kombinaci s dodatečnými zisky ze slunečního záření, a právě tomu by se stínění mělo umět přizpůsobit,“ doplňuje Šejvl.

Venkovní rolety

Další možností je automatizace podle předem nastavených scénářů podobně, jako to umožňuje například termostat pro ovládání vytápění. Ačkoliv si to majitelé nemusí zpočátku uvědomovat, právě automatické řízení stínění může mít na úsporu nákladů na vytápění či chlazení nesporný vliv.

Více na www.vekra.cz.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*