Technologie

Technika teplé vody s kaskádováním

Rezort „Valsana Hotel & Appartments“ otevřený v prosinci 2017 nabízí ve třech budovách moderní pokoje a apartmány. U novostavby byl kladen zvláštní důraz na trvale udržitelné materiály, produkty ze Švýcarska a předvídavou energetickou koncepci.

U novostavby švýcarského rezortu „Valsana Hotel & Appartments“ byl kladen zvláštní důraz na trvale udržitelné materiály, produkty ze Švýcarska a energetickou koncepci. Ve třech budovách hotelu orientovaných na trvalou udržitelnost se používá mimo jiné technika čerstvé teplé vody.

Aby mohlo být 40 pokojů, 9 apartmánů, restaurační kuchyň, oblast wellness a tenisová hala zajišťováno pitnou vodou 24 hodin denně, bylo nutné přesné naplánování potřebných množství vody. Obzvláště náročné to bylo s hlavní budovou. Zde se nachází 40 hotelových pokojů a restaurace s kuchyní.

Tam musí být teplá pitná voda kdykoli akutně a spolehlivě k dispozici. Rozhodnutí padlo rychle ve prospěch systému TacoTherm Fresh Peta X od společnosti Taconova. Tato stanice pro úpravu teplé vody může ohřát za podmínky 70/50 (70 °C teplota na primárním přívodu, 50 °C teplota na odběru) 80 litrů teplé pitné vody za minutu.

„Pro hlavní budovu musí být k dispozici výrazně větší množství ohřáté pitné vody, než může dodat jednotlivá stanice. Z tohoto důvodu jsme zde navrhli 4stupňovou kaskádu ze čtyř stanic TacoTherm Fresh Peta X,“ vysvětluje postup Rolf Wende, jednatel firmy Novis Energy AG, která prováděla montáž stanic čerstvé teplé vody.

Efektivní provoz

Čtyřstupňová kaskáda kombinuje navzájem výkony stanic tak, aby bylo k dispozici celkem maximálně 304 l/min teplé pitné vody 60 °C při primární teplotě 70 °C. Martin Stapfer, Customer Service Manager společnosti Taconova Group AG, vysvětluje technickou strukturu kaskády: „Aby kaskáda pracovala obzvláště efektivně, nenamontovali jsme oběhové čerpadlo externě pro všechny stanice, nýbrž jsme ho umístili v jednom zařízení. Tak se toto zařízení stává hlavním zařízením – master, další tři stanice jsou ve vedlejší úloze, tedy tzv. slave.“

To znamená: Stanice čerstvé teplé vody s oběhovým čerpadlem je v provozu stále, ostatní tři zařízení se připojují alternativně podle potřeby.

Čtyři stanice TacoTherm Fresh Peta X byly vzájemně spojeny jako 4stupňová kaskáda, aby byl i ve špičkách vždy dostatek čerstvé teplé vody – náročný projekt pro projektanty a instalatéry

Přívod teplé vody

Dodatečně ke 4stupňové kaskádě se v jiných budovách použily rovněž stanice TacoTherm Fresh Peta X. Uprostřed komplexu se nachází kromě devíti apartmánů také velký wellness prostor s relaxačním bazénem a saunovým světem o ploše 800 m2.

Tyto prostory jsou zásobovány rovněž přes kaskádu, zde se používají dvě kombinovaná zařízení. Také třetí část budovy s pokoji pro hosty obdrží čerstvou teplou vodu přes 2stupňovou kaskádu. V tenisové hale byla zabudována samostatná stanice TacoTherm Fresh Peta X.

Bezproblémová montáž

Rolf Wende vyslovuje své nadšení především z bezproblémové montáže stanic: „Všechny armatury a komponenty byly předem kompletně předmontované a připravené pro připojení přes zástrčku, což nám velmi usnadnilo montáž. Úžasné bylo kromě toho také nastavování u 4stupňové kaskády. Museli jsme nastavit hodnoty pouze jednou na stanici master a všechny parametry byly hned přeneseny na další stanice.“

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*