Technologie

Základní typy schodiště a jejich kotvení


Bočnicové schodiště JAP

Schodiště je nedílnou součástí vícepodlažních rodinných domů a mezonetových bytů. Jeho hlavní funkcí je sice propojení jednotlivých podlaží, ale má také neméně důležitou estetickou úlohu. Podle tvaru dělíme schodiště na čtyři základní typy – bočnicové, třmenové, segmentové a točité. Každý z typů má svá specifika pro kotvení.

Bočnicové schodiště


Bočnicové schodiště JAP PROFILE

Bočnicové schodiště se v interiéru vyjímá svou lehkostí a elegancí, protože nosnou konstrukci schodiště tvoří pouze kovové bočnice.

„Všechna bočnicová schodiště mají dvě základní kotvení, tzn. do čela stropu nahoře a do podlahy na zemi. Avšak z hlediska statiky je vždy lepší, když alespoň část schodů vede podél stěny anebo okolo sloupů, kam se přichytí třetím, pomocným kotvením,“ vysvětluje Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE, která se zabývá výrobou schodišť, a pokračuje: „Zeď samozřejmě nesmí být pouze ze sádrokartonu, protože ten není nosný. Pokud však do SDK stěny zakomponujeme speciálně udělanou výztuhu, už ji můžeme pro pomocné kotvení schodiště použít.“

Třmenové schodiště


Třmenové schodiště JAP WING

Třmenové schodiště je typické svým minimalistickým vzhledem a díky absenci viditelné nosné konstrukce působí toto schodiště dojmem, jako by se doslova vznášelo v prostoru. Samozřejmě podle vkusu je možné nechat vyplnit prostor mezi jednotlivými nášlapy podstupnicemi.

„Charakteristické pro tento typ schodiště je ukotvení každého jednotlivého schodu pomocí dvou trnů přímo do zdi na chemickou kotvu, přičemž tato zeď musí být v ideálním případě betonová. Pevná zeď je proto v tomto případě naprostým základem. Stejně, jako tomu bylo u bočnicového schodiště, také zde naplno platí, že neexistuje, abychom jednotlivé schody kotvili například do stěny ze sádrokartonu,“ popisuje Petr Paksi.

Točité schodiště


Točité schodiště JAP SHELL

Točité schodiště díky svým rozměrům a prostorovému uspořádání dokáže ušetřit spoustu místa. Pro svůj neotřelý vzhled je ideální volbou například do loftových bytů.

„Točité schodiště je typické tím, že se jednotlivé schody obtáčí okolo centrálního sloupu, který je ukotven do země. Avšak toto kotvení není tím nejdůležitějším, jeho úkolem je spíše zajistit, aby schodiště „netančilo“ po podlaze. Hlavní a nejdůležitější kotvení je v čele stropu, kde je zapuštěno do kompaktního materiálu,“ říká Petr Paksi a dodává: „I v tomto případě se může vyskytovat třetí, pomocné ukotvení dílčích schodišťových stupňů ve zdi v průběhu dráhy schodiště.“

Segmentové schodiště


Segmentové schodiště JAP 300

Segmentové schodiště se skládá z jednotlivých segmentů neboli „kloubů“, kterými můžeme vytvořit přesně takový tvar schodiště, jaký nám dovolí koncepce interiéru. Díky jeho variabilitě je možné s ním tzv. „obejít“ pevné konstrukční prvky v interiéru, jako například komín. Nejčastěji používanými tvary segmentového schodiště jsou tvary „L“, „U“, ale také třeba „S“.

Segmentové schodiště kotvíme především do podlahy a dále do stropu. Pokud schodiště vede podél zdi, je připevněno buď přes hranu zábradlí anebo přes segment schodu do této zdi.

„Máme-li například 15 schodů, tak v polovině, tedy u sedmého schodu, musíme schodiště ukotvit do zdi nebo do podlahy takzvanou pomocnou „nohou“,“ uzavírá Petr Paksi z JAP FUTURE.

Více na www.japcz.cz

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*