Technologie

Zelené střechy bojují proti horku

Princip zelených ploch spočívá v tom, že aby se voda uložená ve vegetační střeše či fasádě odpařila, musí z okolí odebrat teplo. Tím okolí zbavuje tepla a ochlazuje je. Vegetační porosty navíc absorbují mnohem méně slunečních paprsků než asfaltový či betonový povrch.

I když se to v těchto měsících nezdá, léto opět přijde a s ním i vysoké teploty, které dokáží proměnit jinak příjemné bydlení v přehřáté teplo. Průměrné denní teploty ve městech jsou v horkých letních měsících i o několik stupňů vyšší než na okraji příměstských částí či na venkově. Jedním z řešení je ochlazovat města pomocí tepelné izolace skryté v zelených střechách a fasádách a na to je třeba pamatovat již v zimě.

„Městské tepelné ostrovy jsou čím dál tím naléhavějším problémem, který negativně ovlivňuje kvalitu urbanizovaného prostředí a tím i kvalitu života samotných obyvatel. Dlouhodobě poukazujeme na důležitost a význam zelených střech a fasád, jež jsou díky svým vlastnostem schopné budovy ochlazovat a vytvářet tak nejen příjemnější, ale zejména zdravější městské prostředí,“ vysvětluje Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*