Technologie

Zrekonstruovaná střecha v románském stylu

Realizace z podhůří Krkonoš ukazuje že románský styl nenachází své uplatnění pouze v horkých zemích jižní Evropy

Hospodářské stavení z roku 1909 ve Svojku u Staré Paky již řadu let slouží jako rodinný dům. Rodina, která v něm bydlí, oceňuje jeho historický ráz, který si v průběhu let přizpůsobila současným potřebám. Genia loci budovy si majitelé přáli ponechat i při rekonstrukci střechy. Jejich představám nejlépe vyhověla profilovaná cihlově červená střešní krytina Mega ze švédské oceli.

Montáž střechy provedla firma NOVESTA. Ta s ohledem na přání majitelů zachovala původní krov, který se vyspravil tak, aby na něj mohla být položena střešní krytina Mega. Práce na střeše o ploše zhruba 250 m2 postupovaly velmi rychle: celá rekonstrukce střešní krytiny trvala čtyři týdny. Montáž byla krátká i díky tomu, že střecha je kompaktní a má jen malý počet prostupů.

Profilace vlny

Pro krytinu Mega, profilovanou do tvaru klasických střešních tašek, je typická ostřejší profilace s výškou vlny 30 mm. Vyrábí se z velmi kvalitního žárově pozinkovaného ocelového plechu o tloušťce 0,5 mm.

Díky své velmi nízké hmotnosti (pouze 5 kg/m2) je vhodná právě na rekonstrukce starších objektů. Nezatěžuje totiž krov objektu tolik, jako např. betonová či pálená taška. Volit lze z několika povrchových úprav (Classic, Premium Mat a Elite), na které výrobce poskytuje záruku od 15 do 30 let podle vybrané varianty.

Majitelé se rozhodli pro střechu bez údržby

Majitelé rodinného domu ve Svojku u Staré Paky se rozhodli pro povrchovou úpravu Premium Mat, díky níž jim střecha vydrží mnoho let, aniž by vyžadovala větší údržbu. Vlivem povrchové úpravy Premium Mat je střecha odolná vůči mechanickému poškození a výborně čelí vnějším vlivům, jako je UV záření, extrémní teploty či znečištění ovzduší.

Další výhodou krytiny je možnost výběru z široké škály 16 barevných odstínů – od antické bílé přes cihlově červenou, tmavě zelenou či tmavě šedou až po černou.

Inspirace z jižní Evropy

„Tato realizace z podhůří Krkonoš ukazuje že románský styl nenachází své uplatnění pouze v horkých zemích jižní Evropy. Mega má univerzální využití: vedle starších budov se hodí například i na novostavby rodinných domů typu bungalov s malým sklonem střechy 14°,“ doplňuje Štěpán Lášek, produktový manažer společnosti Lindab.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*