Technologie, Zajímavé stavby

Ekologická stopa kancelářské budovy

Mezi nejnovější realizace v ČR patří administrativní budova FIVE v Praze, která vznikla ve spolupráci s developerem Skanska. Cílem společného projektu bylo maximalizovat úspory energií v budově, zvýšit její tržní hodnotu a zajistit nadstandardní komfort pro zaměstnance, kteří budovu užívají. Jádrem řešení se stala otevřená platforma EcoStruxure Building od společnosti Schneider Electric, která transformuje konvenční budovy na chytré a integruje všechny technologie do jednoho řídicího celku.

„Dlouhodobě přesvědčujeme investory, nájemníky i celý stavební trh o tom, že zelené budovy jsou dobrá věc a my jdeme tímto směrem. Budova FIVE je mimořádným příkladem trvale udržitelného projektu. Na velkorysém prostoru šesti pater máme několik inovativních a současně ekologických technologií dle přísných požadavků certifikace LEED Platinum“ přibližuje Petr Chlumský, vedoucí divize Elektro Skanska.

„Společnost Schneider Electric přišla v tendru s nejlepší technologickou koncepcí, která míří rovnou na komoru a snižuje ekologickou stopu našich projektů. Navrhované řešení nás oslovilo také lákavým poměrem ceny a výkonu. Rovněž se nám líbila technologická připravenost koncepce, která počítala s tím, že nároky na užívání budovy se mohou v budoucnu různě proměňovat,“ dodává.

Ecostruxure building

EcoStruxure Building je škálovatelná, bezpečná a globální architektura pro vytváření chytrých kancelářských budov. Platforma umožňuje zabezpečenou výměnu dat ze systémů správy energie, osvětlení, MaR (měření a regulace technologií pro vytápění, chlazení a ventilaci), protipožárního zabezpečení, přístupového systému společnosti Schneider Electric i třetích stran.

„S řešením EcoStruxure Building je možné zvýšit účinnost a hospodárnost budov až o 30 %. Nové implementační nástroje umožňují až o 20 % rychlejší zprovoznění a instalaci a také 10krát větší škálovatelnost pro potřeby velkých budov a komplexů s více budovami. Přidanou hodnotu vidím také v otevřenosti platformy,“ říká Jakub Jiříček ze Schneider Electric.

Ekosystém chytré budovy

Energeticky úsporné budovy se zhodnocují díky vyššímu standardu bezpečnosti a ochrany zdraví osob, zajištění shody s legislativou energetické náročnosti budov, dále kvůli nižším provozním nákladům, zařízením v informačních systémech pro monitorování energií, ale také pro možnost získání pobídek z programů energetických úspor. Platforma EcoStruxure Building přetváří téměř jakoukoli konvenční budovu na příjemný inteligentní ekosystém, který zároveň zvyšuje i komfort zaměstnanců.

„Myslíme na všechny obchodníky analytiky, vývojáře a další pracovníky kanceláří, kteří chtějí víc než jen pracovní stůl, když už v budově FIVE tráví velkou část svého času. K většímu komfortu zaměstnanců přispívá systém vzduchotechniky a řízení klimatu, který hlídá přítomnost CO2 ve vzduchu. Jakmile dojde k vyšší koncentraci oxidu uhličitého, systém místo lokalizuje a automaticky zajistí na dané místo přívod čerstvého vzduchu,“ říká Petr Chlumský, vedoucí divize Elektro Skanska. 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*