Zajímavé stavby

Obytná věž v Aalborgu má terasy RAKO

Ohromující výhledy stojí za jménem nové budovy nazvané Horizonty v dánském přístavním městě Aalborg. Nezaměnitelný objekt vyčnívá svými 70 metry nad okolní stavby, ve městě je nejvyšší budovou. Působivý je i jeho tvar tvořený třemi pilíři, připomínajícími betonová sila, která na tomto místě stála až do 70. let minulého století. Do průmyslového charakteru projektu výborně zapadly venkovní dlaždice české značky RAKO na terasách.

Celkový vzhled budovy Horizonty není náhodný. Je odkazem na tisíciletou historii Aalborgu, dříve hlavně průmyslového města. Arkitema Arquitects, jedna z největších architektonických kanceláří v zemi, navrhla objekt tak, že připomíná tři spojené pilíře. Projektanti tak reagovali na minulost místa, jehož dominantu ještě před padesáti lety tvořila betonová sila.

Stavba obytné věže byla dokončena na jaře 2020. Nachází se zde celkem 166 bytů o velikosti od 49 do 236 metrů čtverečních, včetně čtyř penthousů ve 21. a 22. patře a prostorné střešní terasy. Dům obyvatelům nabízí nejkrásnější výhledy do všech směrů, ať už se jedná o Limfjord se živým nábřežím, přístav, plážový park nebo nedalekou přírodní rezervaci.

České dlaždice v ambiciózním projektu

Průmyslový charakter objektu harmonicky doplnily na velkorysých terasách dlaždice RAKO. Ty v plánech nahradily původně uvažované osazení dřevěnými deskami. Mrazuvzdorné dlaždice formátu 60 x 60 x 2 cm ze série Kaamos Outdoor zde tvoří elegantní, robustní základ přibližně 450 m2 venkovního prostoru.

Dvě barevné varianty dlaždic se vzhledem břidlice (černá, šedá) umožnily identifikovat oblasti s různým využitím, a to jednak části teras patřící k bytům v tomto patře, a jednak terasy, které jsou určeny pro všechny obyvatele coby relaxační zóny. Pro Horizonty dodal český výrobce, společnost Lasselsberger, 350 m2 šedé a 102 m2 černé varianty Kaamos Outdoor. Dlaždice Kaamos Outdoor jsou položeny na terasových terčích se samonivelačními hlavami.

Odolné řešení

Zástupci developerské společnosti jsou s rozhodnutím zvolit keramické dlaždice Kaamos pro Horizonty velice spokojeni. Dlaždice doplnily průmyslový nádech projektu, navíc jde o odolné a celkově vhodnější řešení. Proto se investor rozhodl použít stejný materiál také ve svém dalším projektu, Papirtarnet v dánském Silkeborgu.

Více na horisontenaalborg.dk
Více o materiálech RAKO na www.rako.cz

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*