Technologie, Zajímavé stavby

Tvar přístavby orámoval výhled do krajiny

Konstrukčně jde o rámovou dřevostavbu se Steico wall, z KVH hranolů a OSB desek s minerálním a dřevovláknitým zateplením v nízkoenergetickém standardu

K domu, který stojí v moravské vesnici Řepiště, byla přistavěna dřevostavba v zalomeném tvaru. Má difuzně otevřenou vnější obálku s velkoformátovým bezrámovým zasklením, dřevěnými okny, větraným obkladem cementotřískovými deskami v základním provedení, sibiřským modřínem a podhledem z heraklitu.

Mladý pár obýval přízemí klasického venkovského domu, jejich rodiče žili v patře. Po narození dvou děvčátek začal být životní prostor pro rodinu zoufale malý. A tak začali uvažovat o rozšíření svého domova. O návrh řešení požádali architekta Karla Janču. Po počátečním překvapení nad předloženým návrhem mu dali plnou důvěru.

Karel Janča navrhl jednopodlažní přístavbu s plochým zastřešením v zalomeném tvaru, uzpůsobenou pozemku, ochranným pásmům technické infrastruktury a světovým stranám s dominantním „zarámovaným“ výhledem do krajiny.

V původním domě vznikla klidová část bytu: ložnice se šatnou, dva dětské pokoje, hygiena a prádelna se šatnou. V přístavbě je společenská část: kuchyně, obytný prostor s jídelnou a pracovna s prostornou krytou terasou a vstupní partie. Kuchyně má vlastní výstup do zahrady k hřišti děvčat, bylinkové zahradě, králíkům apod.

Základní údaje o stavbě
  • Autor: janca architekt – Karel Janča, spolupráce Martin Kaňák
  • Realizace dřevostavby: TAROS NOVA, s.r.o.
  • Plocha pozemku: 1864,0 m2
  • Zastavěná plocha: stávající dům 134,6 m2, přístavba 100,7 m2
  • Obestavěný prostor stávající stav/ přístavba: 1357,8 m3/422,7 m3
Obálka domu má větraný obklad z cementotřískových desek v základním provedení

Rámová dřevostavba

Přístavba je součástí dvoupodlažního domu se sedlovými střechami, materiálově a barevně se od něj odlišuje. Stávající část byla zateplena kontaktním zateplovacím systémem z EPS s tenkovrstvou omítkou. Vznikly tak dva byty, každý v jednom patře. Přízemní byt má ve starším domě ještě tři další pokoje, šatnu, koupelnu a prádelnu.

Konstrukčně se jedná o rámovou dřevostavbu se Steico wall, z KVH hranolů, OSB desek, s minerálním a dřevovláknitým zateplením v nízkoenergetickém standardu s difuzně otevřenou vnější obálkou. Tu tvoří velkoformátové bezrámové zasklení, dřevěná okna, větraný obklad cementotřískovými deskami (v základním provedení), sibiřský modřín a podhled z heraklitu.

Příčky jsou v systému dřevěné rámové konstrukce, stropní konstrukce z dřevěných fošnových trámů 60/250 v rozestupu po 0,5 m s rozpěrami stejných průřezů po 1,3 m. Střecha byla navržena jako plochá dvouplášťová s provětrávanou mezerou vynesenou z dřevěných hranolů z celoplošným bedněním z OSB.

Jako krytina byla zvolena povlaková fólie z EPDM (syntetická pryž) zatížená praným kačírkem. Terasa je ze sibiřského modřínu na ocelových válcovaných profilech. Ke stínění slouží screenové rolety, k odvodu spalin nerezový třívrstvý komín.

Na terase autor projektu použil obklad ze sibiřského modřínu, podhled je z heraklitu

Vrabčí hnízdo jako podhled

„V interiéru jsme pro obklad stěn použili biodesky, u krbových kamen tvárnice ztraceného bednění, průmyslovou stěrkovou podlahu a podhled z heraklitových desek, jemuž investoři domácky říkají vrabčí hnízdo. Podhled interiéru a exteriéru je tedy jednotný a ve stejné úrovni,“ říká Karel Janča.

„Mladá rodina je s tímto řešením nadmíru spokojena. Otázky některých návštěv typu: Kdy se omítne heraklitový podhled, kdy se natře obklad ze sibiřského modřínu nebo dřevocementových desek fasády a kdyže bude Pur stěrková podlaha opatřena kobercem, vždy brali s nadhledem a s humorem,“ dodává. Vytápění je v přístavbě řešeno teplovodním podlahovým topením v kombinaci s krbovými kamny.

Vstupní část přístavby

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*